Bölgemiz
Giriş Tarihi : 17-08-2022 02:51

Sivas'ta Cam Serada yılda 2 Bin ton domates üretimi yapılıyor

Sivas'ın Sıcak Çermik Bölgesinde, toplam 60 dönüm alanda jeotermal suyla ısıtılan serada hasadı yapılan domatesler, Avrupa başta olmak üzere birçok noktaya satışa sunuluyor.

Sivas'ta Cam Serada yılda 2 Bin ton domates üretimi yapılıyor

Netgreen Jeotermal Modern Cam Sera'yı ziyaret ederek tesisi gezen Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, üretim ve ihracat faaliyetleri hakkında firmanın yönetim kurulu başkanı Sami Aydın'dan bilgi aldı.

2020 yılında Sivas'ta kurulan serada topraksız tarım sera ile yılda 2 bin tonun üzerinde domates üretiliyor. Toprak yerine volkanik kayaların kullanıldığı, taş yünü ya da perlit denilen maddelerle çeşitli minerallerin ve suyun bitkiye enjekte edildiği sistem ile tüketiciye daha hijyenik, daha lezzetli ve daha sağlıklı domatesler üretiliyor.

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, tesisin örnek ve modern bir yer olduğunu belirterek, "Burası termal su ile ısıtılıyor. Yaklaşık 60 dönüm arazi üzerine kurulmuş durumda. Yılda 2 bin ton domates üretiliyor. Burada ki ürünler Hollanda ve diğer ülkelere ihraç ediliyor. Yaklaşık 50 kişilik bayan ekip çalışıyor. Amacımız bu serayı tanıtmak, yaygınlaştırmak ve Sivas'ta yeni bir sektörün doğmasına vesile olmak." dedi.

 

 

AdminAdmin