Bölgemiz
Giriş Tarihi : 07-07-2022 17:11

Av.Fatih SEVİM: “Sözün bittiği yerdeyiz”

Sivas’lı Avukatlar, İstanbul’da yaşanan cinayette yaşamını yitiren meslektaşları adına ses yükseltti. Sivas Baro Başkan Av.Fatih SEVİM, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri ve Baroya kayıtlı Avukatların katılımı ile bir açıklama yaptı. Sivas Baro Başkan Av.Fatih SEVİM “Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak” dedi.

Av.Fatih SEVİM:  “Sözün bittiği yerdeyiz”

Av.Fatih Sevim: “Sözün bittiği yerdeyiz”

İstanbul Bakırköy’de bir meslektaşlarını alçakça sıkılan kurşunlara kurban verdiklerinin belirten Av. Fatih Sevim, meslektaşları Av. Servet Bakırtaş’ın sadece ve yalnız avukatlık yaptığı için öldürüldüğünü belirtti.

 

 

“O TOPLUMUN BİR KESİMİ İÇİN UTANÇTIR”

Avukatı müvekkili ile özdeşleştiren sapkın zihniyet, silahtan aldığı güçle, ölüm kustu” diyen Av. Sevim, “Soruşturmanın ilk saatlerinde bulunurken edindiğimiz bilgiye göre, yaralama suçu nedeniyle mahkum olup cezaevinden yeni çıkan ve kendisine karşı açılan tazminat davasının geri çekilmesini isteyen, ancak bu talebi reddedilince tehditlere başlayan katil zanlısının önce meslektaşımızı sonra da dava açan müvekkili öldürdüğü anlaşılmaktadır. Bu ve benzeri gerekçelerle gerçekleşen avukat ölümleri ya da saldırılar, mesleğimizi yaparken hangi tehditleri taşıdığımızdan ötede, bu tehditleri yaratan toplumsal bakışı da anlatmaktadır. Avukatın rolünü ve yaptığı işi kavramaktan uzak bir zihin yapısının, giderek onu taraf konumuna sürüklemesi, kelimenin tam anlamıyla bir ilkelliktir. Bir mesleğin “ölümü göze alarak” sürdürülmesi, sürdürenler için ne denli onur vesilesi olsa da, o toplumun bir kesimi için utançtır” ifadelerine yer verdi.

 

 

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”

Artık bildiriler yazmak, yaslar tutmaktan bıktıklarını kaydeden Fatih Sevim, ”Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir “toplumsal ders” olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, “olmaz yargılama” diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da “bir avukat” savunacak. Biliyoruz ki, başımız sağ olmayacak bizim. Dilenen sabırların sırasız avukat ölümlerine yararı olmayacak. Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak. Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz. Yine de önce ailesine sonra da bütün meslektaşlarımıza, başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımıza Allahtan rahmet diliyoruz" açıklamalarında bulundu.

 

AdminAdmin