Bölgemiz
Giriş Tarihi : 21-01-2022 14:44

Sivas Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan'ın 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Yarıyıl Mesajı

Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan yaptığı açıklamada; “Bugün itibarıyla 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı’nın ilk dönemini tamamlamış bulunmaktayız.

Sivas Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan'ın 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Yarıyıl Mesajı

Sevgili öğrencilerimizin karne heyecanı ve sevincini yürekten paylaştığımı ifade ederken takribi üç dönemlik bir aranın ardından başlayan yüz yüze eğitim sürecinin kahramanları kıymetli meslektaşlarıma; bu dönemin sağlıklı, verimli, huzurlu bir şekilde tamamlanmasına katkı sunan başta Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza, velilerimize ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Hayat, her zaman öngörülemeyen ihtimalleri de barındırmaktadır. Toplumların, sistemlerin ve insanın kazanması gereken temel becerilerin başında değişime uyum sağlayabilmek, çözüm odaklı olabilmek ve mevcut durumu mümkün olan en verimli hâle getirebilmek gelmektedir. Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisine alan ve yaşamın tüm alanlarıyla birlikte eğitim öğretim koşullarını da derinden etkileyen küresel salgın, eğitim sistemimizin ve öğretmenlerimizin bu konudaki maharetini ortaya koymuştur. Uzaktan eğitim sürecinin ardından başlayan yüz yüze eğitim; Bakanlığımızın belirlediği kararlı ve etkin politikalar sayesinde, sahanın hakiki kahramanları öğretmenlerimizin samimi, özverili, hassas yaklaşımları dâhilinde, öğrencilerimizin azimli, dikkatli, gayretli tutumları ekseninde tüm paydaşlarımızla birlik beraberlik ruhu içinde başarılı bir şekilde devam etmiştir.

Sevgili Öğrenciler,

Bir dönem süresince verdiğiniz emeğin geri bildirimi olan karnelerinizi aldınız. Hepinizi kutluyorum. Karneleriniz kiminizde sevinç, kiminizde belli alanlarda memnuniyetsizlik yaratmış olabilir. Unutmayın ki karne, akademik başarı düzeyinizi ve bu düzeyi elde ederken izlediğiniz yolda benimsediğiniz doğru ve yanlış tutumları görmenizi sağlayan bir araçtır. Sizin kıymetinizin ölçüsü olmadığı gibi değiştirilemeyecek bir yargının yansıması da değildir. Çünkü izlenen yol değişirse sonuç da değişir. Bu nedenle her birinizin bizler için çok kıymetli olduğunun altını çizerek karnelerinizi kendinizi tahlil etmenin bir vasıtası olarak görmenizi tavsiye ederim. Karamsarlığa, umutsuzluğa ya da rehavete kapılmak yerine bir önceki dönemde benimsediğiniz davranış kalıplarını irdelemenizi, eksik veya hatalı bulduğunuz yaklaşımlarınız için yeniden bir yol haritası belirlemenizi öneririm. Unutmayın ki gerçeği görme cesaretine sahip olmak, kendine inanmak ve istikrarlı bir şekilde ilerlemek başarının anahtarıdır. Bu konuda hepinize duyduğum güven tamdır.

Tatilinizi kitapların bereketli dünyasına konuk olacağınız, yaşama dair günlük becerilerinizi artıracağınız, size hitap eden farklı uğraşlarla ilgileneceğiniz verimli ve mutlu bir zaman dilimine dönüştürmenizi temenni ediyor; ikinci dönem görüşmek üzere “sağlıcakla kalın” diyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Zamanın önümüze koyduğu şartlar ne ölçüde değişiklik gösterirse göstersin sizler, eğitim öğretim faaliyetlerinin yeri doldurulamaz aktörü olacaksınız. Sizin yüreğinizdeki sevgiden, gözlerinizdeki şefkatten ve üslubunuzdaki bilgelikten mahrum bir eğitim öğretim sürecinin muvaffakiyetle ilerlemesi mümkün değildir. Sizin gayretiniz, emeğiniz ve mihmandarlığınız yarının sahibi olan evlatlarımızın ilhamıdır. Eşiğinde durarak araladığınız kapıların ardı; her daim öğrencilerimize ışık, ülkemize aydınlık bir gelecektir.

Yüz yüze eğitimin devamlılığı konusunda gösterdiğiniz çaba ve fedakârlık için; öğrencilerimizin öğrenme kayıplarının telafi edilmesi, olumlu benlik algılarının korunması, motivasyonlarının yüksek düzeyde olmasının sağlanarak eğitim öğretim faaliyetlerinin niteliğinin artırılması konusundaki iş birliğiniz, duyarlılığınız, samimiyetiniz, özveriniz ve eğitim öğretim adına yaptığınız tüm kıymetli çalışmalar için sizlere canı gönülden şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli Veliler,

Öğrencilerimizi hem akademik hem de sosyal, kültürel, sanatsal, ahlaki ve insani açıdan yetkin birer yurttaş olarak yetiştirerek hayata hazırlamak temel hedefimizdir. Bu noktada en büyük gücümüz, sizin ilgi ve desteğinizdir. Zira sizler, eğitim öğretim faaliyetlerinin istenen sonuçlara ulaşabilmesi noktasında çok değerli ve kritik bir role sahipsiniz. Hâliyle çocuklarınızın karnelerini bu anlamda da bir muhasebe vesilesi olarak görmek isabetli bir yaklaşım olacaktır. Karneleri değerlendirirken sonucun hazırlayıcısı olan süreçleri doğru yorumlamak, çocuklarınızın öz güvenlerini zedeleyecek söylem ve davranışlardan kaçınmak, motivasyonlarını yüksek tutmaya çalışmak çok önemlidir. Keza kabiliyetleri ve hedefleri doğrultusunda yol almaları için gerçekçi ve anlayışlı bir yaklaşımla rehberlik yapmak hem kişisel hem de sosyal anlamda güzel bir geleceğe kavuşmaları adına teşvik edici olacaktır.  “En iyi nasihat, örnek olmaktır.” diyerek sizlerin de aynı bakış açısını paylaştığınıza inanıyor, sürece sunduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle yarınlarımızın umudu sevgili öğrencilerimize ve geleceği ilmek ilmek dokuyan değerli öğretmenlerimize sağlıklı ve mutlu bir yarıyıl tatili diliyorum” ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin