Bölgemiz
Giriş Tarihi : 12-01-2022 23:17

Türkiye’nin ilk metaverse ortamında bilgi yarışması Sivas’ta düzenlendi.

Türkiye’nin ilk defa metaverse ortamında “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu meslek bilgi yarışması Sivas’ta gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ilk metaverse ortamında bilgi yarışması Sivas’ta düzenlendi.

Sivas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) toplantı salonunda gerçekleştirilen yarışmaya il merkezindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden 10 öğrenci katıldı. Yarışma öncesinde konuşan Şube Müdürümüz Mehmet Ar, “Mesleki eğitim sürecinde öğrencilerimize sağlanan yeni teknolojilerle donatılmış atölye ve laboratuvar ortamları, mezunlarımızın istihdamına katkı sağlamaktadır.” dedi. Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Ar, öğrencilere başarılar diledi.


Sivas MTAL Müdürü Recai Gülez ise okul bünyesinde oluşturulan Sanal Gerçeklik laboratuvarının eğitim faaliyetlerine önemli bir katkı sağladığını dile getirdi. Sivas MTAL olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Gülez, Avrupa Birliği projelerinin sağladığı kaynakları yerinde ve etkin kullanmak için gayret gösterdiklerini ifade etti.

“Okulda Eğitim, İş Yerinde Güvenlik” adlı AB Projesi kapsamında okul bünyesinde oluşturulan; Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) Laboratuvarının eğitim faaliyetlerine farklı bir boyut kazandırdığını dile getiren Gülez, laboratuvarda Türkiye’nin ilk metaverse bilgi yarışmasını düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, metaverse ortamda “İş Sağlığı ve Güvenliği” yarışması gerçekleştirildi. Öğrenciler sanal gerçeklik gözlüklerini takarak, sanal ortamda kendilerine yöneltilen soruları cevapladı. Katılımcılar ise öğrencilerin sanal ortamdaki yarışma anlarını projeksiyonla yansıtılan görüntü üzerinden takip etti. Oldukça çekişmeli geçen yarışmanın birincisi Sivas MTAL öğrencisi Çınar Arda Özlü, ikincisi Atatürk MTAL öğrencisi Mehmet Can Kümbetlioğlu, üçüncüsü ise Sivas Bilişim Teknolojileri MTAL öğrencisi Mustafa Reşber oldu. Yarışmaya katılan tüm öğrencilere çeşitli hediyeler verilirken, dereceye giren öğrencilere ise sanal gerçeklik gözlüğü hediye edildi. Ayrıca yarışmanın birincisi Çınar Arda Özlü’ye Şube Müdürümüz Mehmet Ar tarafından akıllı bileklik hediye edildi.

ASLAN, “ÖĞRENCİLERİMİZ GELECEĞİ TASARLAYACAK YENİ HEDEFLER BELİRLİYOR”
Millî Eğitim Müdürümüz Ergüven Aslan ise yarışmaya katılım sağlayan ve derece elde eden tüm öğrencileri tebrik etti. Hızla gelişen ve değişen teknoloji çağında eğitimin de buna uygun bir formatta yürütülmesinin çok önemli olduğunu belirten Aslan, “Okullarımızın teknolojik donanım ve altyapısını her geçen gün güçlendirirken eğitim faaliyetlerimizi de buna uygun hale getiriyoruz. Sivas MTAL bünyesinde oluşturulan Sanal Gerçeklik Laboratuvarımız bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Öğrencilerimiz burada teknolojiyi kullanarak eğitim alırken, geleceği tasarlayacak yeni hedefler belirliyor. Bugün okulumuzda gerçekleştirilen ve ülkemizde ilk kez uygulanan metaverse ortamdaki yarışma, gelecekteki eğitim-öğretim ortamları için de önemli mesajlar içeriyor. Ben hem bu ortamın okulumuza kazandırılmasında emeği geçenlere şükranlarımı sunuyor, bu imkânların en iyi şekilde kullanılmasında emeği olan ve bu yarışmayı düzenleyen tüm öğretmen ve idarecilerimize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin