Bölgemiz
Giriş Tarihi : 02-01-2022 10:51

Geleceğin Sanatçıları, Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evinde keşfedilecek

Sivas’ın yeni cazibe merkezi Hamidiye Kültür Bahçesinde inşa edilen Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evi, kapılarını araladı. Hafta sonu gerçekleştirilen etkinliklerle faaliyetlerine başlayan Kültür ve Sanat Evinde, 5 Ocak itibariyle; ses sanatları, görsel sanatlar, sahne sanatları, geleneksel sanatlar ve el sanatları alanında kurslar verilecek. Kurs kayıt işlemleri, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü e-yaygın sistemi üzerinden devam ediyor.

Geleceğin Sanatçıları, Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evinde keşfedilecek

Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, 7’den 70’e tüm vatandaşlara kişisel gelişim alanında kurs hizmeti verecek olan Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evinin her türlü detay ve ihtiyaç duyulacak donanımlar gözetilerek tasarlandığını söyledi.

Aslan, “Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evi, sanatsal ve kültürel alanda gerçekleştirilecek faaliyetlerle Sivas’ın en gözde mekânlarından birisi olacak. Burada kurs faaliyetlerinin yanı sıra enstrüman tanıtım günleri, müzik kampları, resim sergileri, halka açık konserler, söyleşiler, âşıklık geleneğinin yaşatılacağı etkinlikler gibi pek çok sanatsal, kültürel ve sosyal aktivite de gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra el sanatları kursları ile oymacılık, rölyef, hat, ebru, çinicilik ve çömlekçilik kursları açarak unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeni kuşaklara aktaracağız.” dedi.

“GELECEĞİN SANATÇILARINI KEŞFEDECEĞİZ”

Kültür ve Sanat Evinde geleceğin sanatçılarının keşfedilmesi ve yetiştirilmesi noktasında da önemli çalışmalar yapılacağını belirten Aslan, “Burada, öğrencilerimize yönelik yetenek tarama çalışmaları yaparak, yeteneklerin küçük yaşta keşfedilmesi ve yetiştirilmesi için önemli bir adım atacağız.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra öğrencilerin, gelişimine katkı sağlayacak önemli organizasyonların da gerçekleştirileceğini belirten Aslan, gerek akademik gerekse kültürel alanda sanatçılarla iş birliği yaparak seminerler, söyleşiler ve konser etkinlikleri düzenlenmesinin de planlandığını belirtti. Aslan,

Sivas Devlet Tiyatrosu, Türk halk müziği korosu sanatçıları, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ve eğitim fakültesi müzik/resim bölümü hocalarından da destek alınarak, öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak çalışmalar gerçekleştirileceğini ifade etti.

Hamidiye Kültür Bahçesinin, Sultan Şehir Sivas için çok önemli bir değer olduğunu belirten Aslan, “Sosyal, kültürel ve sanatsal alanda cazibe merkezi olan bu alanı ve içiresinde hizmet verecek olan Muzaffer Sarısözen Kültür ve Sanat Evini ilimize kazandıran Vali Salih Ayhan’a şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AdminAdmin