Bölgemiz
Giriş Tarihi : 13-07-2021 01:14

Gürün Gökpınar Gölü Doğal Yaşam Parkı, Bakan Varank’ın Katılımı İle Açıldı

Berrak suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle doğal akvaryumu andıran Gökpınar Gölü’nün çevresinde yapılan peyzaj ve ıslah çalışmaları sonrası açılışı gerçekleştirildi.

Gürün Gökpınar Gölü Doğal Yaşam Parkı, Bakan Varank’ın Katılımı İle Açıldı
Peyzaj Çalışmaları Doğaya ve Gökpınar’ın Ruhuna Uygun Olarak Tamamlandı
Açılış öncesi Sivas Valisi Salih Ayhan, gölün çevre düzenlemesi hakkında Bakan Varank’a bilgi verdi. Mevcut doğal dokunun korunarak yeşil alanların artırıldığını vurgulayan Vali Ayhan, düzenleme çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın destekleri ile Sivas Valiliği himayelerinde Sivas İl Özel İdaresi’nin marifetiyle kısa sürede bitirildiğini söyledi. Gökpınar’ın, ülkemizin nadide doğal güzelliklerinden birisi olduğunu vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle ‘Hassas Korunacak Alanlar’ listesine alınan Gökpınar Gölü’nde büyük bir hassasiyetle başlatılan peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları doğaya ve Gökpınar’ın ruhuna uygun olarak tamamlandı” dedi.

Gökpınar’da günü birlik oluşan ziyaretçi yoğunluğunu dengelemeyi amaçlayan projede ahşap malzeme kullanıldığını belirten Vali Ayhan, göl kenarına kamelyalar, kendine hayran bırakan berrak suyun yakından görülebileceği gezinti ve seyir alanları, oturma alanları, çocuk oyun alanları ve birçok donatının bulunduğunu söyledi.

Daha sonra gölün açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Vali Salih Ayhan, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz,  Mehmet Habib Soluk, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ile ilçe protokolü tarafından yapıldı.

Aylık 100 Bin Kişi Gelsin
Açılışın ardından gölü gezen Bakan Varank, Sivas Valisi Salih Ayhan, AFAD İl Müdürlüğü ve Sivas Sualtı ve Su Üstü Arama Kurtarma ekipleriyle göle bir dalış da gerçekleştirdi. Dalış öncesinde heyecanlı olduğunu ifade eden Varank, “Gürün Gökpınar Gölü Sivas’ın nazar boncuğu, yerden kaynayan sular ve gölün görüntüsü insanı cezbediyor. Buranın çevre düzenlemesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 4 milyon liralık yatırımla gerçekleştirdi. Burası bazı aylar 25 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Biz, aylık 50 bin, 100 bin insana ev sahipliği yapsın istiyoruz” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, deniz seviyesinden 1470 metre yükseklikte bulunan Gökpınar Gölü’nde hocalar eşliğinde heyecanlı bir dalış deneyimi yaşadı. Turkuaz rengiyle görenleri kendine hayran bırakan gölün kıyısında dalış kıyafetlerini giyen Bakan Varank, adeta cennetten bir köşe olan gölde derinlere daldı. Sivas’ın Gürün ilçesi sınırları içinde bulunan gölün doğal akvaryuma benzediğini ifade eden Bakan Varank, “Sivas’ın nazar boncuğu” olarak nitelendirilen doğa harikasını dünyaya tanıtmak istediklerini söyledi. Varank, ilk ciddi dalış deneyimi olacağını da kaydederken çevresindekilere “Bir şey olursa kurtarın ama ha!” diyerek esprisi yaptı. Göle girdiği sırada üşüdüğünü söyleyen Varank, “İnşallah rahat bir dalış olur.  Bütün bunları Sivas’ın tanıtımı için yapıyoruz. Şu anda Gürün Gökpınar Gölü’ndeyiz. Bu muhteşem güzelliği tüm Türkiye ve tüm dünyaya tanıtmak istiyoruz” diye konuştu. 

“Sivas’ı Bir de Buradan Gürün”
Dalgıçların refakatinde 10 metre derinliğe dalan Varank, gölde yarım saat kaldı. Dalış sırasında dalgıçlar, “Sivas’ı bir de buradan Gürün” pankartı açtı. Bakan Varank su altında pankartla poz verdi. Su altı kamerasıyla o anlar kayıt altına alındı. 

Muhteşem Bir Deneyim
Profesyonel ekiple birlikte başarılı bir dalış gerçekleştiren Varank, gölden çıkar çıkmaz yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Burası gerçekten muhteşem bir göl. Yaz kış 11 derece. Şu an yazda olduğumuz için tabii aşağısı biraz soğuk, aşağıda üşüdük. Ama aşağıdaki o berraklık, adeta akvaryum içinde yüzme hissi… Balıkları görebiliyorsunuz, suyun kaynadığı yeri görebiliyorsunuz. Dolayısı ile muhteşem bir deneyim. Herkes Sivas’a mutlaka bir kere gelsin, Sivas’a gelen herkes de Gürün’de mutlaka Gökpınar Gölü’nü ziyaret etsin.”
 

 

AdminAdmin