Sivas'ta patlayan su borusu yolda çöküntüye yol açtı
TDP Sivas İl Başkanı Erdem göreve başladı…
Deva Partisi İl Başkanı Serdar İNCE “Emaneti teslim almak için hazırız”
Bu haber 23 Nisan 2021, Cuma 21:29 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Özlem Türeci uyardı: Üçüncü doz gerekli

Biontech'in kurucu ortağı Özlem Türeci, katıldığı bir canlı yayında üçüncü doz aşının gerekliliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Özlem Türeci uyardı: Üçüncü doz gerekli

Pfizer ile birlikte mRNA teknolojisini kullanarak koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech'in kurucu ortağı Dr. Özlem Türeci, üçüncü doz koronavirüs aşısı ile ilgili konuştu.

CNBC’de Kelly Evans’ın 'The Exchange' isimli TV programına çıkan Özlem Türeci, insanların koronavirüs aşısı olması ile ilgili bazı detayları paylaştı.

Şirketin tıbbi alandaki genel müdür yardımcısı olan Dr. Türeci, Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla’nın geçen haftalarda gündeme getirdiği “üçüncü doz koronavirüs aşısı” tartışmasını da alevlendirdi

Türeci, “Aşıdan sonra virüse karşı bağışıklık zaman içinde azalıyor. İnsanlarda aşı olduktan sonra ya da hastalandıktan sonra bağışıklık bir süre sonra düşüyor. Dolayısıyla aynı mevsimsel gripte olduğu gibi yıllık aşılar olmak gerekecek” dedi.

Geliştirdiği Covid-19 aşısının üçüncü dozunun da olması gerektiğini dile getiren Türeci, üçüncü doz aşı olmanın gerekli hale gelebileceğini de vurguladı.

ABD'den çok sert yanıt gelmişti

ABD Başkanı Joe Biden'ın kıdemli sağlık danışmanı Dr. Anthony Fauci son dönemde ilaç ve biyoteknoloji şirketlerinin sık sık dile getirdiği üçüncü doz aşı tartışmasıyla ilgili çok net bir açıklama yapmıştı.

Fauci, “İnsanların aşı olup olmamaya karar vermesi bir kamu sağlığı kararıdır. Bu ilaç şirketlerinin vereceği bir karar değil. Onlar bize aşı sağladıkları için onlarla partneriz. Bu karar Gıda ve İlaç Ajansı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin alacağı bir karardır” dedi.

Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla, Nisan ayı içerisinde yaptığı açıklamada, “İki doz aşı olanların bir yıl içerisinde güçlendirici bir üçüncü doz aşı olması gerekecek” demişti. Benzer bir şekilde Moderna'nın üst düzey yöneticilerinden Corinne M. Le Goff da geçen hafta yatırımcılarla yaptığı toplantıda destekleyici aşı dozunun gelecek yıl uygulanacağını dile getirmişti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı