Bölgemiz
Giriş Tarihi : 02-04-2021 12:40

Koronavirüs aşısında yeni 'ayrımcılık'

Sağlık Bakanlığı gazetecilere aşı önceliği getirdi. Ancak aşı için akreditasyon ve basın kartı şartı konuldu. Uygulamanın akreditasyon ve sarı basın kartı ile sınırlandırılması tepki çekti. Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Gazetecilik yaparken eşitler de aşı yaparken neden eşit değiller?" diye sordu.

Koronavirüs aşısında yeni 'ayrımcılık'

Sağlık Bakanlığı'nın gazetecilere yönelik aşı takviminde basın kartı olanlar öncelikli sayıldı. Ancak basın kartı olmayan, kartı iptal edilmiş olan gazetecilere bu öncelik tanınmadı. Konuyu Gazete Damga bugünkü manşetine taşıdı.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Gazete Damga'dan Taylan Daşdöğen'e konuştu, "Gazetecilik yaparken eşitler de aşı yaparken neden eşit değiller?" diye sordu.

İşte Damga'nın manşeti:

Sarı basın kartı olan gazeteciler Sinovac veya Biontech aşısını tercih edebilecekler. İnternet medyasında çalışan gazeteciler ile basın kartı iptal edilen gazetecilere yapılan bu ayrımcılığa tepki gösteren Türk Sağlık Sen Başkanı Önder Kahveci, "Meslek gruplarının bir bütün olarak aşılama faaliyetlerine dahil edilmesi gereklidir. Bu temel hassasiyet olmalıdır. Gazeteci arkadaşlar arasında ayrımın doğru olmadığını düşünüyoruz. Gazetecilik yaparken nasıl eşit koşullardaysalar, aşılama konusunda da öyle olmalılar. Bu eşitliğin sağlanması lazım" dedi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci

"ÜZÜNTÜYLE İZLİYORUZ"

 Koronavirüsün son zamanlarda arttığına ve risk haritasının kırmıza dönmesine yönelik görüşlerini de belirten Kahveci, "Son zamanlarda virüsün bu denli yayılmasını üzüntüyle izliyoruz. Bu durum salgınla mücadelenin kahramanlarının işlerini daha da zorlaştırmaktadır. Sağlık çalışanları fedakârca bir mücadele yürütmektedirler. Bu mücadeleyi destelemek toplumun tamamının görevidir. Bunun için vatandaşlar maske, mesafe ve temizlik kuralına riayet etmeli, yöneticiler gerekli önlemleri almalı, aşılama faaliyetleri yoğun bir biçimde devam etmeli ve mücadelenin kahramanları sağlık çalışanlarının taleplerini karşılayıp, sorunlarını çözmelidirler. Virüsle mücadele ancak bu şekilde hepimizin istediği seviyeye gelmiş olacaktır." diye konuştu.

"TÜM GAZETECİLERE AŞI YAPILMALI"

İstanbul Gazeteciler Derneği (İGD) Yönetim Kurulu, basın mensupları, koronavirüs aşılama sürecinde öncelikli gruplar arasına alınırken, aşı için basın kartı şartı getirilmesine yönelik bir açıklama yaptı. "Toplumla her zaman iç içe olan, sahada çalışan, pandemi sürecinde mesai tanımadan gece gündüz görev yapan gazetecilerin de korunması ve salgının önlenmesine katkıda bulunulma çabası sevindirici olmakla birlikte eksik bir karardır" denilen açıklamada, "Gazeteciler görevleri uğruna hayatını riske atan ve kamu yararına çalışan bir mesleğin mensuplarıdır. Ancak basın kartı olmayan basın çalışanlarının, genç gazeteci meslektaşlarımızın da bu sisteme dahil edilmesi şarttır. Meslek Örgütleri sahada çalışan, basın kartı olmayan meslektaşlarımız için de referans kaynağı olarak alınmalı, aşı listeleri meslek örgütlerinden talep edilmelidir. Sesimizi duyurmak için T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı’na çağrılarımızı yineleyeceğiz" denildi.

AdminAdmin