Bölgemiz
Giriş Tarihi : 06-02-2021 00:04

'Hamidiye Kültür Parkı' Birçok İlki de Beraberinde Getirecek

Sivas'ın kalkınması ve gelişmesi için ortaya konan hedefler doğrultunda; tarımdan turizme, eğitimden sanayiye, sosyal hayattan doğa-insan dengesine kadar tüm alanlarda projeler ilimize kazandırılmaya devam ediliyor.

'Hamidiye Kültür Parkı' Birçok İlki de Beraberinde Getirecek

Hamidiye Kültür Parkı, tarihten kopmadan, yenilikçi bakışı ile birçok ilki de beraberinde getirecek.

Bu kapsamda; Sivas Valiliği himayelerinde ve İl Özel İdaresinin marifeti ile hayat bulacak olan 'Hamidiye Kültür Parkı' projesinin genel tanıtımı ve tarihi aygır depoları ile çevresindeki yapılan çalışmalarda gelinen son durumun kamuoyuna duyurulması amacıyla 'Hamidiye Kültür Parkı Proje Tanıtımı Basın Toplantısı' düzenlendi.

Hamidiye Kültür Parkı proje sahasında düzenlenen tanıtım toplantısında; Sivas-Ankara karayolu üzerinde yer alan ve çalışmaları devam eden projenin detayları hazırlanan video ile katılımcıların beğenisine sunuldu.

- Vali Ayhan: Proje Sivas'a Hayırlı Uğurlu Olsun

Sivas Valisi Salih Ayhan, yaptığı konuşmada, dünü, bugünü ve yarını kuşatan, her kesimden herkese hitap eden Hamidiye Kültür Parkı projesini, Sivas'a kazandıracak olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Sivas'ın birikimi, kimliği ve ruhu olan bir şehir olduğuna vurgu yapan Vali Salih Ayhan, 1889 Yılında II. Abdülhamid Han'ın buyruğuyla kurulan bu yerin, saraya at yetiştiren Aygır Deposu, Uzun Yayla Atçılık Islah Kurumu, Numune Çiftliği ve Ziraat Mektebi olarak kullanıldığını hatırlattı.

- Hamidiye Kültür Parkı Sivas'a Değer Katacak

Vali Salih Ayhan, içerisinde 11 tescilli yapının da yer aldığı yaklaşık 250 bin metrekare alandan oluşan Hamidiye Kültür Parkı'nın tamamlandığında şehrin mazisine ışık tutacağını dile getirerek, "Bugün tescilli yapılara verdiğimiz fonksiyonlarla ve bölgeye inşa ettiğimiz diğer yapılarımızla Anadolu'nun yeni cazibe merkezlerinden birini hayata geçiriyoruz. Bu projeyi 22 ayrı projenin bir araya geldiği ve birbirini bütünlediği, kompleks yaşam merkezi olarak görebiliriz. Tarımdan turizme, kültürden eğitime, doğadan teknolojiye hemen her alanda her yaştan vatandaşımızın ilgi ve ihtiyacına yönelik bir mantık ile kurguladığımız Hamidiye Kültür Parkı, Sivas'a yeni bir değer katacak" dedi.

- 11 Adet Tescilli Yapıya Farklı Fonksiyonlar Verildi

Alanda yer alan 11 adet tescilli yapıya Savaş Atları Müzesi, Tarım Müzesi, Abdülhamit Han Anı Evi, Sivas Hediyelik Eşya Satış Alanı, Hara Kafe, Hara Restoran ve Kitap Kafe gibi fonksiyonlar verildiğini anlatan Vali Ayhan, bu tür özgün projelerle Sivas’ın Anadolu’nun cazibe merkezlerinden biri olacağını söyledi.

Tescilli yapılara verilen fonksiyonlardan yanısıra proje alanına ek yapılar ilave edileceğini anlatan Vali Ayhan, "Organik Pazarı Alanı, Nuri Demirağ Havacılık ve Gök Bilim Merkezi, Çadır Restoran, Muzaffer Sarısözen Sanat Konağı, Kır Kahvesi, Ferhan Butik Otel, Engelli Aktif Yaşam Merkezi, Egzotik Park, Uluslararası Geleneksel Atlı Spor Müsabaka Alanı ve Macera Parkı yer alacak." diye konuştu.

- Tarımda, Sanayide, Eğitim ve Sporda Olduğu Gibi Turizmde de İddiamızı Ortaya Koyuyoruz

Hamidiye Kültür Parkı Projesi'nin ilimizin kültür ve turizm vizyonunun önemli yansımalarından biri olduğunu ifade eden Vali Ayhan, "Bir yandan geçmişi koruyor, bir yandan da atalarımızın emanetini turizm değerine dönüştürüyoruz. Tarımda, sanayide, eğitimde ve sporda olduğu gibi turizmde de iddiamızı ortaya koyuyor, ilimize gıpta ile bakılacak bir cazibe merkezi kazandırıyoruz. Projelerimizde hamd olsun kaynak sıkıntımız olmadı. Her zaman söylediğimiz gibi ayakları yere basan, gerçekçi her proje kaynağını buluyor. Bu projemizde de, Milli Eğitim, Çevre ve Şehircilik, Tarım, Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarımızı ilgilendiren kısımlar var. Ankara ziyaretlerimiz esnasında bakanlıklarımıza Hamidiye Kültür Parkı Projesi’ni anlattık, sunumlarımızı yaptık. İnşallah desteklerini göreceğiz." şeklinde konuştu.

‘Hepinizin bildiği gibi test sürüşlerine başlanan Yüksek Hızlı Tren yakın zamanda vatandaşımızın hizmetine sunulacak.’ Diyen Vali Ayhan, sözlerini şöyle sürdürü:

"Sivas, Cumhuriyet Dönemi'nin en büyük yatırımlarından bir olan Yüksek Hızlı Tren seferleri başladığında hem ekonomik yapısı güçlenecek, hem de yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelecek."

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Vali Salih Ayhan, projeyi 2021 yılında tamamlamayı hedeflediklerini ifade etti.

Projede emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Vali Ayhan, konuşmasının ardından; Vali Yardımcısı Abdullah Seçkin, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Mevlüt Soysal, ilgili kurum müdürleri ve projenin yürütümünde görev alan teknik personel ile birlikte basın mensuplarına proje sahasında devam eden çalışmaları anlattı.

 

 

 

 

AdminAdmin