Bölgemiz
Giriş Tarihi : 08-01-2021 16:27

SİVAS VALİSİ AYHAN’IN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Sivas Valisi Salih Ayhan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

SİVAS VALİSİ AYHAN’IN 10 OCAK GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Vali Ayhan açıklamasında; "Türkiye'de, basın mensuplarının sosyal ve ekonomik haklarını güvence altına alan ‘212 Sayılı Basın Yasası'nın 1961'de yürürlüğe girdiği gün olan 10 Ocak tarihini yani ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Büyük gayretlerle alın teri ve emek harcayarak Sivas gibi geniş bir coğrafyada hizmet veren, mesai mefhumu gözetmeksizin durmadan yorulmadan çalışan, sadece kamuoyunu bilgilendirmeyip, ilimizin geleceğine yönelik ufkuna da katkı sağlayan, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması noktasında duyarlılık gösteren ilimiz basınına teşekkür ediyorum. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın Milletin Müşterek Sesidir” sözünden yola çıkarak, kaleminizin susmadığı ve her zaman doğruları dile getirdiğiniz bir habercilik anlayışının sürmesini diliyor, şehrimizi ilgilendiren konulara da hassasiyetle yaklaşılmasını temenni ediyorum.

Çok köklü bir basın geleneğine sahip olan İlimiz bu sektörde de tarihte iz bırakmıştır. İlk matbaa 1878 tarihinde Vilayet Matbaası adıyla hizmet vermiş, ilk gazete ise Sivas Gazetesi olarak yine bu tarihte yayın hayatına başlamıştır. Sivas Gazetesi’nin ardından 15 Ekim 1909’da Kızılırmak Gazetesi daha sonra ise 14 Eylül 1919’da İrade-i Milliye Gazetesi yayın hayatına başlayarak, Millî Mücadele de etkin rol almıştır. Böylesine tarihi derinliğe sahip olan ilimizde Âdem Yavuz, İsmail Güneş, Hakan Tipiler, Hidayet Çolakoğlu ve Nazım Düz gibi ebediyete irtihal etmiş meslektaşlarınızın da hatıratlarını yaşatmak hepimizin sorumluluğudur. Bu anlamda, çalışmalarını sürdürdüğümüz 20’ye yakın müzeden biri olan ‘Basın Müzesi’ de Sivas için ayrı bir yere ve değere sahip olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; özellikle salgın sürecindeki gayretleriniz, ilimizin Koronavirüs ile mücadele de gösterdiğiniz duyarlı habercilik anlayışınız ve değerli katkılarınız için teşekkür ediyor, ebediyete irtihal etmiş olan gazetecilerimizi rahmetle anıyor; basın kuruluşlarına, ilkeli ve tarafsız bir anlayışla devam edeceğine inandığım çalışmalarında başarılar diliyor, 10 Ocak Gazeteciler Günü’nüzü kutluyorum" ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin