Sivas’ta EMEĞE saygı bu, her şey para kazanmak değil ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI…
DEMİRKAYA: “ ULAŞ KARASU KISA PANTOLUN İLE GEZERKEN….”
CUMHURİYET ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE “AZ KALSIN KOLUMU KESECEKLERDİ”
Bu haber 01 Nisan 2018, Pazar 06:06 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

DİŞLİ, GİZLİLİK İÇEREN BİR PROJE KAPSAMINDA CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETMİŞ!

FETÖ darbesinin askeri kanattaki en üst düzey isimlerinden olan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin Sivas Cumhuriyet Üniversitesine eski Rektör Prof.Dr. Faruk Kocacık döneminde gizlice geldiği ortaya çıktı.
DİŞLİ, GİZLİLİK İÇEREN BİR PROJE KAPSAMINDA CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNİ ZİYARET ETMİŞ!

Dün Sivas 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ile "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" suçlamalarıyla yargılanan ve Tokat T Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Sivas Tugay Komutanı tuğgenerali Fatih Celaleddin Sağır’ın karar duruşması yapıldı.

Duruşmada ilk olarak tanıklar dinlenildi. Ankara'da tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlanan darbeci eski tümgeneral Mehmet Dişli, Sağır'ın devre arkadaşı olduğunu söyledi.

Genelkurmay'da çalıştığı dönemde Sivas'a Cumhuriyet Üniversitesi Ar-Ge birimine geldiğini ve Sağır'a da ziyarette bulunduğunu anlatan Dişli, "O zamanlar değişik üniversitelerle temas halindeydim. Bu kapsamda Cumhuriyet Üniversitesini ziyaret ettim. Bir projeyi incelemek için gelmiştim. Yapacağımız çalışma gizlilik içeriyordu. Sağır'la da bu ziyaretimde görüşmüştük." diye ifadelerde bulundu.

Mehmet Dişli Yurtta Sulh Konseyi'nde yer alan isimlerden. FETÖ darbesinin askeri kanattaki en üst düzey isimlerinden olan Tümgeneral Mehmet Dişli’nin gazetemiz tarafından bile kaçırılan, öğrenilemeyen, gizlilik içerisinde gerçekleşen Cumhuriyet Üniversitesi ziyareti kapsamında kiminle ne için görüştüğü merak konusu oldu. . CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bile "Mehmet Dişli darbeyi yöneten kişidir" demişti.

Eski rektör Prof.Dr.Faruk Kocacık döneminde Dişli’nin Cumhuriyet Üniversitesi ziyareti sırasında kim ve kimlerle irtibata geçtiği mahkemeye verdiği ifadeler doğrultusunda gizlilik içerdiği ziyaretin konusunun, içeriğinin  ne olduğu kamuoyu tarafından merak konusu oldu. Cumhuriyet Üniversitesindeki hangi projenin, kimin projesinin ilgilerini çektiği kiminle, kimlerle bu ziyaret kapsamında ne görüştüğü, devletin yetkili birimleri tarafından sorgulanmasının içeriğinin ortaya çıkmasının sağlanması  isteniyor.

Tümgeneral Mehmet Dişli 2015’teki Yüksek Askeri Şura toplantısında tümgeneral unvanına sahip oldu. 2011 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 66'ncı mekanize Tugay Komutanlığı’na atanmış, daha sonra Genel Kurmay başkanlığı Proje Dairesi Başkanlığı'na atanmıştı. Son olarak Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Mahkeme duruşmasında diğer tanıkların da dinlenilmesinin ardından sanık Sağır'ın savunması istendi.

Sağır, savunmasında 15 Temmuz gecesi Sivas'ta darbeye yönelik herhangi bir hareketlilik olmadığını ileri sürerek, şu ifadeleri kullandı:

"O gece sakindim. Sivas'ta darbe teşebbüsü ve iştirak eden de olmadı. Tüm tedbirler alınmıştı. Sivas'ta bir kişinin bile burnu kanamadı. FETÖ üyesi değilim ve darbe teşebbüsünden haberim yoktu. Hayatım boyunca hiçbir silahlı ya da silahsız terör örgütü üyesi ya da yöneticisi olmadım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatimi istiyorum." dedi.

Mahkeme heyeti, Fatih Celaleddin Sağır'ın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan beraatine, "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan ise 12 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar vererek, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı