CUMHURİYET ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE “AZ KALSIN KOLUMU KESECEKLERDİ”
“Örgüte hükmedemiyor, kendi ekibini kurmak istiyor”
SİVAS CHP İL ÖRGÜTÜNDE NELER OLUYOR?
DEMİRKAYA, YENİÇAĞ GAZETESİ SİVAS TEMSİLCİSİ OLARAK ATANDI…
Bu haber 11 Nisan 2013, Perşembe 19:59 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÜÇER VE BAKİLER’E FAHRİ BİLİM DOKTORLUĞU UNVANI VERİLDİ

Müjgân Üçer ve Yavuz Bülent Bakiler’e Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Senatosu tarafından kararlaştırılan Fahri Bilim Doktorası diploması düzenlenen törenle verildi.
ÜÇER VE BAKİLER’E FAHRİ BİLİM DOKTORLUĞU UNVANI VERİLDİ  

Müjgân Üçer ve Yavuz Bülent Bakiler’e Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Senatosu tarafından kararlaştırılan Fahri Bilim Doktorası diploması düzenlenen törenle verildi.

CÜ Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Zübeyir Kemelek’in eşi Zehra Kemelek, protokol eşleri, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık, Emniyet Müdürü Selçuk Kızılay, İl Kültür Müdürü Kadir Pürlü, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Erkul ile Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, SESOB Başkanı Beşir Köksal, Kent Konseyi Başkanı Mustafa Haste, ilçe belediye başkanları, fakülte dekanları, öğretim üyeleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Sivas Türküleri’nin seslendirmesiyle başlayan programda konuşan Kent Konseyi Başkanı Mustafa Haste, Rektör Prof. Dr. Faruk Kocacık’ın göreve gelmesinin ardından Müjgân Üçer ve Yavuz Bülent Bakiler’e Fahri Bilim Doktorası verilmesi konusunu görüştüklerini dile getirerek, “Konseyimizin bu talebi Rektörümüz Prof. Dr. Faruk Kocacık tarafından kabul görmüş ve üniversitemizin Senatosuna sunulmuştur. Senatonun kararı ile “Türk Halk Bilimi hizmetlerinden dolayı Sayın Müjgân Üçer’e, Türk Kültürü ve Edebiyatı alanındaki hizmetlerinden dolayı ise Yavuz Bülent Bakiler’e Fahri Bilim Doktorluğu unvanı verilmesi kararlaştırılmıştır. Bugün bu programı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşamaktayız.” dedi.

CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık mutlu bir olay için bir araya geldiklerini belirterek, “Göreve başladığımızdan ilk aylarda Kent Konseyi Başkanımız, Müjgân Üçer ve Yavuz Bülent Bakiler’e Fahri Bilim Doktorluğu unvanının verilmesi önerisini getirdi. Bizimde yaptığımız çalışma programımız içinde yer alan ve bizimde mutluluk duyduğumuz bu öneriyi hemen senatomuza getirdik. Bu süreçte tam manasıyla iki tane çok kıymetli güzide kültür ve edebiyat insanımıza fahri bilim doktorası verilmesi kararı da çıkmış oldu. Kendilerine bu kararımızı aktardığımda bunu olgunlukla karşılayarak, uygun bir takvimde burada olacaklarını söyledi. Hepimizin yakından tanıdığı özelde Sivas kültürüne, edebiyatına, gelenek, göreneklerine, genelde ise ülke kültürüne ve edebiyatına büyük katkıları olmuş bu güzide insanlarımızla böyle bir törende bir arada olmaktan gerçekten mutluluk duyuyorum. Yapılanların takdir edilmesi gelecekteki kuşaklara da örnek teşkil etmesi adına bir vefa olması anısına bence çok önemli. Umarım genç arkadaşlarımız, öğrencilerimiz bu iki birikimi ve eserleriyle bizlere büyük katkılar sunmuş olan çalışmalara yabancı kalmazlar. Bunlardan gerekli dersleri alırlar.” dedi.

Çocukluk yıllarından itibaren Müjgân Üçer ve Yavuz Bülent Bakiler’i tanıdığını ve çalışmalarını takip ettiğini ifade eden Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, “Gençlik yıllarımızda Müjgân Üçer ablamız şehrimizin kültürüne yönelik yazdığı eserleri ile Yavuz Bülent Bakiler ağabeyimizin şiirleriyle büyüdük. “Sultan Şehir” ismini bu şehre atfetmiş olmasıyla bu şehre çok büyük katkı yapmışlardır. Sivas şehrine lazım olan budur. Sivas şehrinin gerçek bir Selçuklu ve Osmanlı şehri olduğunu vurgulanması lazım. Bu teklifi kabul eden Rektörümüze, Senatomuza, bütün hocalarımıza ve konseyimizin üyelerine başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÜÇER: “SİVAS’TAN BAKINCA ANADOLU’YU GÖRÜYORUM”

Yapılan konuşmaların ardından Müjgân Üçer’in hayatından kesitlerin yer aldığı video yayınlandı. Daha sonra Rektör Prof. Dr. Kocacık, Eczacı, Araştırmacı ve Yazar Müjgân Üçer’e doktorluk cübbesi giydirdi ve Fahri Bilim Doktorluğu Diplomasını takdim etti.

Müjgân Üçer programda yaptığı konuşmada “Evvela kendi memleketimde Cumhuriyetin temellerini atıldığı yerde ve bir Cumhuriyet sevdalısı aziz ağabeyim, benden başça ve yaşça büyük olan Yavuz Bülent Bakiler ile beraber bu ödüle, bu unvana layık görüldüğüm için çok teşekkür ediyorum. Demek ki, bazı şeylerin kaderi bazı yerlerde kesişiyor. Ayrıca bu belge için bu onursal doktora payesi için canla başla çalışan senato üyelerine de şükranlarımı arz ediyorum. Bu ödülü benim halkımın kültürüne, zenginliğine, Sivaslı bilge insanların gelmiş geçmişlerimizin, annelerimizin, kayınvalidemin ve kendisinden çok şey öğrendiğim Sivaslı bilge hanımlar için alıyorum. Bu bakımdan ben kendi kültürümün, kendi şehrimin, özellikle Anadolu’nun özeti olan ve neresinden bakılsa Türkiye görülen, memleketimiz görülen Sivas’ta böyle bir ödüle layık görüldüğüm için kendimi çok bahtiyar addediyorum. Benim mesleğim eczacılıktır ama meşgalem Türk kültürüdür.” ifadelerini kullandı.

 

BAKİLER: “BU UNVAN İLE YENİDEN DOĞDUM”

Rektör Prof. Dr. Kocacık, Araştırmacı, Yazar ve Şair Yavuz Bülent Bakiler’e doktorluk cübbesi giydirdi ve Fahri Bilim Doktorluğu Diplomasını takdim etti.

Duygulandığı gözlenen Bakiler yaptığı konuşmada “Bugün 10 Nisan 2013. 13 gün sonra 23 Nisan 2013 gününde çocuk bayramımızı aynı zamanda meclisimizin açılışını kutlayacağız. 23 Nisan aynı zamanda benim doğum günüm. Annemin söylediğine göre 23 Nisan günü davullar zurnalar eşliğinde dünyaya gözlerimi açtım. Ben o günden bu güne daha doğrusu kalemi ele aldığım günden bugüne bir Sivas aşığı olarak yaşadım. Sivas, benim şiirlerimde benim yaşayışımda tam bir güzellik unsuru, tam bir hayal kaynağı olmuştur. Bütün samimiyetimle ifade ediyorum benden önce Müjgân Hanımefendinin hayat hikayesiyle ilgili perdede görüntüleri izlerken fonda Sivas halayının müziği vardı. Bayıldım ve ağlamamak için kendimi zor tuttum. İçimde Sivas’a dair anlatılmaz bir muhabbet var. O bakımdan Cumhuriyet Üniversitesi’nin bana fahri edebiyat doktorası vermesi benim adeta dünyaya yeniden gelişim kadar önemli bir hadise. Ben 50’den fazla kuruluştan çeşitli ödüller aldım. Bana ilk defa fahri edebiyat doktoralığını 1991 yılında Azerbaycan’da Asya Üniversitesi verdi. Arkasından Azerbaycan Gence Üniversitesi bana fahri edebiyat doktoralığını lütfetti. Azerbaycan Devleti beni dünya Türklüğüne hizmet ödülüyle şereflendirdi. Sonra Azerbaycan’da Türkiye’nin karşılığı olan Aydınlar Ocağı’nın bir benzeri olan Ziyalılar Derneği beni şeref heyetine kabul etti. Azerbaycan’da yapılan merasimlerde onlara “bu benim için bir şeref madalyonudur. Ben yaşadığım müddetçe bunu bir şeref madalyonu olarak düşüneceğim ve katiyen ismimin önüne konuşmalarımda, makalelerimde Dr. ifadesini koymayacağım” dedim. Onlarda bana “siz bugüne kadar ki yapmış olduğunuz çalışmalarla bu sıfata zaten nail bir insansınız. Kullanın bunu, isminizin önünde yazılarınızda bu Dr. sıfatının mutlaka kullanın” dediler. Hayır dedim ve kullanmadım. Azerbaycan Üniversitelerinden sonra bana Çanakkale 18 Mart Üniversitesi fahri edebiyat doktorluğu unvanı verdi. Orda da söyledim kullanmadım. Cumhuriyet Üniversitesi’nin de vermiş olduğu bu fahri doktorluk unvanını kullanmayacağım ama yaşadığım müddetçe bu onuru bu şerefi bütün ailemle birlikte ortaklaşa devam ettirmeye çalışacağım.” dedi.

Ailesine “Dünyanın neresinde ölürsem öleyim benim cenazemi mutlaka Sivas’a götüreceksiniz ve Sivas toprağında beni ebedi uykuma uzatacaksınız dediğini sözlerine ekleyen Bakiler, “Almış olduğum bu fahri doktorluk beni ailemin yanında eşimin ve çocuklarımın yanında yeğenlerimin yanında, amca çocuklarımın yanında güçlendirdiği için, kuvvetlendirdiği için aziz üniversitemize ve onun mensuplarına bütün kalbimle bin defa teşekkür ediyorum. Benim ailemde ve çevremde bundan sonra “Bırak Allah aşkına şu Sivas’ı” denildiği zaman “Görüyorsunuz Sivas beni fahri edebiyat doktoralığı ile şereflendirdi. Sivas’ın aleyhinde konuşmaya hakkınız yok” diye onların sözünü keseceğim. Bu bakımdan bu fahri edebiyat doktoralığı benim için çok önemli.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı