CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNE FETÖ OPERASYONU
SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ AFİLİASYONA TABİİ OLUYOR
Bu haber 24 Mart 2013, Pazar 02:33 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİVAS BELEDİYESİ VE CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NDEN “KENTSEL DÖNÜŞÜM FARKINDALIĞI” PANELİ

Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) “Kentsel Dönüşüm Farkındalığı” konulu panel düzenlendi.
SİVAS BELEDİYESİ VE CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ'NDEN “KENTSEL DÖNÜŞÜM FARKINDALIĞI” PANELİ  

Cumhuriyet Üniversitesi'nde (CÜ) “Kentsel Dönüşüm Farkındalığı” konulu panel düzenlendi.
Sivas Belediyesi, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Sivas Temsilciliği ve CÜ Geomatik Mühendisliği Bölümü'nün işbirliğinde düzenlenen panel, CÜ Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.
Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, panelde yaptığı konuşmada, kentsel dönüşümün hangi durumlarda yapılması gerektiğine değindi.
 
Kentsel dönüşümün kentin yapısına, insanların geleceğine, yaşamına ve şehrin tüm değerlerine etki ettiğini belirten Aydın, bu çalışmaların çok yönlü ve disiplinli bir çalışmayı gerektirdiğini söyledi.
Ülkede yaşanan kentsel dönüşüm sürecine de değinen Aydın, “Ülkemizin kentsel dönüşüme ciddi şekilde ihtiyacı bulunmaktadır” dedi.
 
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise, “Kentsel dönüşüm kavramı Sivas için çok yeni bir kavramdır. İşin uzmanları buradalar onlar kadar konuya hakim olamam. Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Muaz Uzun çok değerli bir insandır kendisi İstanbul’da yaşayan harita mühendisliği yapan inşaatıda bilen bir arkadaşımız.  Kendisiyle tanışmamıza Yrd Doç Dr Gürsel Güzel vesilesiyle tanıştık. Hocamız Sivas Belediyesinin İmar ve Şehircilik danışmanıdır” dedi.
Eski sanayiden önce 5 mahallemizi kapsayan Dedebalı Kentsel Dönüşüm Projesi düşünülmüş ama uygulamaya geçilmemiş diyen Başkan Ürgüp, Ankara’dan aldığımız görüş neticesinde ruhsatlarını ancak kesebildik. 54 bin metrekarelik 900 konutlu. TOKİ’nin resmi sitesinden takip edilebilir ihalesi yapıldı, ihalenin sonlandırılması bekleniyor. TOKİ burada yapmış olduğu konutları Kentsel Dönüşümde kullanacak ifadesini kulandı.
 
Şehir genelinde dönüşüm planlandığını vurgulayan Başkan Ürgüp, “Ticaret kökenli, dernekçilikten gelmiş, idealleri olan, Sivas’a aşık bir insanım, Sivas’ın yerlisi bir aileye mensup bir insanım ve ilin değerlerine son derece sadık olduğumu düşünüyorum. Kale Projemiz var. Kalede 7 bin metrekare bir alanda eski köhne yapılar var bunların yüzde 60’ını kamulaştırdık ciddi para harcıyorum bu konuda destekte alıyorum hükümetten. Hükümettin verdiği desteği her vesile ile söylüyorum. Ama bunu kendilerine bağlayan bazı mahalli yöneticilere de dokunmadan geçemeyeceğim. Bu destekleri kendi gayretlerimizle kendi inandırıcılığımızla alıyoruz, 10 milyon civarında bir destek aldık ve kale tarihi alan kamulaştırmalarında kullanıyoruz, bunları kalede yüzde 60 civarındaki kamulaştırmayı yüzde yüze vardıracağız ve tamamen gönüllü bir kamulaştırma yapıyoruz. Her sene değerini artırıyoruz gelen adamların paralarını ödüyoruz. Şu ana kadar da 5 buçuk milyon civarında parayı kale bölgesinde ödedik” dedi.
Şehrin içerisindeki değişikliklere de değinen Başkan Ürgüp, Mezarlık alanlarımız var.  Yeni Definler sıkıntı her tarafa defin var. Mezarlık alanları var Mezarlık alanlarında apartmanlar var. Yukarı Tekke Halfelik Mezarlığı bir düşünün. Halfelik mezarlığı Timur döneminden kalma bir alandır. Bu alanı mezarlık alanından çıkarıp nasıl dönüştürürüz hesabı yapıldı bir dönem bu alanların tamamına dönüşüm uyguladık yani illa kentsel dönüşüm olması şart değil. Master planından bahsedildi şehrin kültürel tarihi alanlarıyla ilgili KUDEB’imiz çalışıyor çekül vakfıyla birlikte sürdürüyoruz dedi.
Başkan Ürgüp, “Sıcak ve soğuk çermiklerde de buna benzer uygulamalar yaptı belediyemiz. Orada kanuni süreci aşıyoruz. Karşılıklı mutabakata çok önem veriyoruz. Kentsel dönüşümdeki şu anda uyguladığımız sistemde hem değerleme hem mutabakat sistemidir. Mülkiyet sahiplerinin yüzde 75’i ile mutabakata varmışsınız bir kısmını da 5 milyon TL vererek satında aldık rızaen yapıyoruz bu satın almaları kanuni kamulaştırmaların mahkeme boyutunuysa yeni gündeme getirdik. Burada herkes hakkına razı olmuyor. Şehirde çok azda olsa menfaatinin 3,5 10 katı hatta daha fazlasını isteyen tiplemeler var. Bunların şehrin önüne engel olmalarını kesinlikle engelleyecek iradeyi ortaya koymak durumundayız. Biz eski sanayiye girmeden metrekaresi bin lira yapmıyordu eski sanayinin şuanda 2 bin, 2 bin 500, 3 bin 500,4 bin 200’lere kadar değerlemelere vermiş olduğumuz bu alanları 2.65 katsayısı ki mucidi hocammış çok doğru bir sistemdir.  Projeden çıkan değerleri mülkiyet sahibindeki bütün alanlara dağıtıyoruz. Yollar ve yaptığımız kamulaştırmalarla aynı geliri belediyede kazanıyor” dedi.
 
Konuşmasının devamında Başkan Ürgüp, “Soğuk çermik diye bir alanımız var bu alanda traverten çıkaracağız diye bu alanı yağmalayacaklardı bunu da mahkemeye ve üst kurumlara müracaat ederek engelledik ve bu değerin muhafaza edilmesine gayret gösterdik. Sivas öyle bir şehirdir ki deryanın kıymetini bilmeyen balıklar misali Sivas’ın kıymetini bilmiyoruz. Sivas 800-900 yıldan bu yana Türklerin Anadolu’ya ilk geldiklerinden itibaren ve bizden önceki tarihleriyle beraber Anadolu’nun ortasındaki dünyanın en büyük şehirlerinden birisi. Sivas geçmiş dönemdeki nüfus oranını koruyamadığı gibi bundan yaklaşık 100 yıl öncesinde daha fazla İstanbul’daki arşivlere denk, nüfusunun ciddi manada yoğun olduğu çok önemli insanları yetiştiren bir şehirdir” ifadesini kullandı.
 
Ulu Cami’nin 1196 yılında yapıldığını hatırlatan Başkan Ürgüp, “1450 yılından bu yana mahalle ve yer adlarıyla birlikte 1834 nüfus sayımlarını da yeni Türkçeye çevirttirdik bununda basımını yapacağız. İşte bu Sivas’a hizmet etmenin çok önemli bir görev olduğunu düşünüyorum. Sadece kentsel dönüşüm değil kültürel varlıkları muhafaza eden kültürel varlıkların çevresinin de dönüştürüldüğü çalışmalar yapıyoruz. İşte bunların tamamıyla birlikte Sivas bir kentsel dönüşüme, tarihi dönüşüme tabi tutularak aslına uygun hale getirmeye gayret gösteriyoruz” dedi. 
CÜ Rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık ise kentlerdeki değişimin iyi planlanması gerektiğini vurguladı. Bu değişimde kentlerin tarihsel ve kültürel kimliklerini unutmamak gerektiğine dikkati çeken Kocacık, “Çünkü bu kimlikler bizim benliklerimizdir. Bu çerçevede herkese büyük görev düşüyor” diye konuştu.
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Sivas Temsilcisi, Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Ercüment Ayazlı ve Geomatik Mühendisliği Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Poyraz'ın konuşmasının ardından panele geçildi.
PANELİSTLERİN SUNUMLARI
Prof. Dr. Enver Ülger'in başkanlığında gerçekleşen panelde, Sivas Belediye Başkan Yardımcısı ve Harita Mühendisi Mehmet Muaz Uzun, Eski Sanayi Sitesi'nde uygulanan kentsel dönüşüm projesine değindi.
 
Sivas'ın ve Sivaslıların böyle bir projeyi hak ettiğini vurgulayan Uzun, projenin aşamaları ve inşa edilecek yapılar hakkında bilgi verdi.
Kentsel dönüşüm sürecinin uzamasının, tapu ve kadastro davalarından kaynaklandığını belirten Uzun, “Kentsel dönüşümün yasal dayanakları vardır. Ülkemizin sağlıklı, güvenilir ve yaşanabilir kentlere kavuşabilmesinin tek çözüm yolunun kentsel dönüşüm olduğu konusunda bütün kesimler hemfikirdir” diye konuştu.
 
Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu ise “Coğrafi Bilgi Sistemleri” konulu sunum gerçekleştirdi. Panel, Dr. Özdemir Sönmez'in sunumuyla devam etti.
Panel sonrasında Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp panel anısına plaket takdim etti.
Sivas Belediyesi tarafından ağırlanan panelistler Prof. Dr. Enver Ülger, Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu ve Dr. Özdemir Sönmez sabah kahvaltısında Paşafabrikası Kütükev de kahvaltıda bir araya geldi.
 
Başkan Ürgüp panel ve Sivas gezisi anısına İrade-i Milliye hediye etti.
 

Yazdır Paylaş
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı