Sivas’ta EMEĞE saygı bu, her şey para kazanmak değil ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI…
DEMİRKAYA: “ ULAŞ KARASU KISA PANTOLUN İLE GEZERKEN….”
CUMHURİYET ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE “AZ KALSIN KOLUMU KESECEKLERDİ”
Bu haber 07 Mart 2013, Perşembe 21:52 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TARİHİ MEDRESENİN KAPISI DÜŞTÜ

Sivas'ta 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından tamamlanan tarihi Şifaiye Medresesi'ne takılan 25 bin lira değerindeki yeni kapı, düşerek hasar gördü.
TARİHİ MEDRESENİN KAPISI DÜŞTÜ Sivas'ta 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından tamamlanan tarihi Şifaiye Medresesi'ne takılan 25 bin lira değerindeki yeni kapı, düşerek hasar gördü.

1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Sultanı 1'inci İzzeddin Keykavus tarafından inşa ettirilen ve zaman içinde yıprandığı için Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyona alınan tarihi medresede, çalışmalar 2008 yılında başladı. İhaleyi kazanan firmanın restorasyon sırasında iflas etmesi üzerine bir süre aksayan çalışmalar, yeni bir firmaya işin teslimi ile devam etti. İşi alan firma eksik kalan restorasyon çalışmalarını tamamlayarak medreseyi 15 Haziran 2012 günü Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne teslim etti.

Restorasyon çalışmasına alınmadan önce, çay bahçesi ve el sanatları ve hediyelik eşyaların satıldığı dükkanların bulunduğu medresenin aynı şekilde eski kiracılarına devri kararlaştırıldı. Medresenin yeniden halka açılması çalışmaları sürerken, restorasyon döneminde Konya'da 25 bin liraya yaptırılarak girişe takılan kanatlı kapının tek tarafı dün akşam saatlerinde düştü. Monte edildiği bölümün mevcut ağırlığı kaldıramadığı için düştüğü belirlenen ve hasar gören kapıyı, içeride bulunan esnaf kaldırarak duvara yasladı. Medreseyi ziyarete gelenlerin ise kırık kapıdan içeriye girip çıktıkları görüldü. Restorasyonun bitirilmesinden sonra böyle bir olayın yaşanması ziyaretçilerin tepkisine neden oldu. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise kapılarla ilgili inceleme yapıldığını, hasar gören kapının tamir edilerek tekrar yerine takılacağını bildirdi.

DİĞER KAPI KISA GELMİŞTİ

Aynı dönemde restorasyona alınan Şifaiye Medresesi karşısındaki Çifte Minareli Medrese için de giriş kapısı yaptırılmış, ancak planlama hatası nedeni ile 15 bin liraya yaptırılan kapı 1.5 metre boydan kısa kalınca çürümeye terk edilmişti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER : sivas medrese
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı