Sivas’ta EMEĞE saygı bu, her şey para kazanmak değil ÖNCE İNSAN SAĞLIĞI…
DEMİRKAYA: “ ULAŞ KARASU KISA PANTOLUN İLE GEZERKEN….”
CUMHURİYET ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE “AZ KALSIN KOLUMU KESECEKLERDİ”
Bu haber 18 Şubat 2013, Pazartesi 20:05 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SİNÜZİT GÖZ KAYBINA NEDEN OLABİLİR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. İlker Toker, "Tedavi ettirilmeyen sinüzit rahatsızlığı, gözün kaybedilmesine neden olabilir" dedi.
SİNÜZİT GÖZ KAYBINA NEDEN OLABİLİR Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr. İlker Toker, "Tedavi ettirilmeyen sinüzit rahatsızlığı, gözün kaybedilmesine neden olabilir" dedi.

 

CÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İlker Toker sinüzit rahatsızlığının ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olduğunu belirterek bu tür hastalığı bulunanların mutlaka kulak burun boğaz uzmanlarına görünmesinde fayda bulunduğunu söyledi. Sinüzit rahatsızlığının ileride telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açabileceğini belirten Doç. Dr. İlker Toker, şunları söyledi:

"Sinüzit özelikle anlımız, burnumuz ve elmacık kemikleri çevresindeki boşluklarda oluşan iltihapları ifade eden bir hastalıktır. Sinüsler dediğimiz boşluklar, göz çevresindeki kemiklerin bulunduğu bölgeler hastalık sırasında burada oluşan iltihaplar göze de yayılabilmektedir. Göz orbital dediğimiz bir boşluğun içerisinde, burun içerisinde bulunan sinüs bu bahsettiğimiz boşluğa çok yakın ve çok ince bir kemik doku ile birbirinden ayrılıyor. Buradaki enfeksiyonlar ince dokuyu geçerek göz çevresindeki dokulara da bulaşabiliyor. Orada çeşitli enfeksiyonlara yol açabiliyorlar. Özelikle çok sık karşılaştığımız preseptal sellülit gözü çok fazla etkilemese de göz kenarlarında şişme ve ağrı yapabilen bir enfeksiyona yol açmaktadır." 


Daha derinlere inmesi halinde orbital sellülit  denilen görmeyi etkileyebilecek enfeksiyonlara yol açabileceğini hatırlatan Doç. Dr. Toker, "Bunun sonucunda bu enfeksiyonlar göz çevresinde ciddi ağrılar yapar. Yayılmamış olsa bile sinüzit ağrıları göze vurabilir. Bu durumda hastanın muhakkak doktora başvurarak tedavi olması gerekir. Bu tip durumlarda çok beklenmemelidir. Eğer enfeksiyon ilerler, kemik dokulara da yayılır ise bu durum gözün dışında bulunan dokuları şişirmekte, onun dışında gözün çevresindeki kasları etkileyerek göz hareketlerinde kısıtlamalara ve ağrılara yol açabilmektedir. En önemlisi de göz sinirini etkileyerek ve görme duyusuna zarar vererek gözümüzü kaybetmemize sebep olabilir. Bunun için sinüzit ağrıları hafife alınmamalıdır. Çünkü göz açısından tehlike yaratabilir" diye konuştu .

 

 
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı