CUMHURİYET ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE “AZ KALSIN KOLUMU KESECEKLERDİ”
“Örgüte hükmedemiyor, kendi ekibini kurmak istiyor”
SİVAS CHP İL ÖRGÜTÜNDE NELER OLUYOR?
DEMİRKAYA, YENİÇAĞ GAZETESİ SİVAS TEMSİLCİSİ OLARAK ATANDI…
Bu haber 11 Şubat 2013, Pazartesi 23:47 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARACİĞER'İNDEN 13 SANTİM BÜYÜKLÜĞÜNDE KİTLE ÇIKARILDI

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne şiddetli karın ağrısı şikayetiyle başvuran kadının karaciğerinden 13 santim büyüklüğünde kitle çıkarıldı.
KARACİĞER'İNDEN 13 SANTİM BÜYÜKLÜĞÜNDE KİTLE ÇIKARILDI  

Sivas'ta yaşayan ve sürekli karın ağrısı şikayeti bulunan 3 çocuk annesi Zehra Eksik (51), CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda kadının karaciğerinin sol tarafının tamamına yakınını kaplayan 13 santim büyüklüğünde iyi huylu bir kitle tespit edildi.

Kitle, laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılan cerrahi müdahaleyle çıkarıldı. Ameliyatı gerçekleştiren CÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Karadayı, yaptığı açıklamada, bu ameliyatın Türkiye'de çok az yapıldığını söyledi.

Hastanın karın ağrısı şikayetiyle kendilerine başvurduğunu ifade eden Karadayı, "Yapılan tomografi sonucunda karaciğerin sol tarafının tamamına yakınını dolduran 13 santimlik bir kitle tespit ettik. Bu iyi huylu bir tümördü ve bu 4 yıl içerisinde de yaklaşık 3 kat büyümüştü. Bunun üzerine ameliyat kararı verdik ve ameliyatını da laparoskopik yöntemle planladık. Hastanın karnını açmadan, birkaç delikten karın içerisine girilerek ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik. Zor bir ameliyattı" dedi.

Açık ameliyat yapıldığı takdirde hastanın vücudunda 20 santim büyüklüğünde bir kesi oluşacağını ve ameliyat sonrasında çok fazla ağrısı olacağını dile getiren Karadayı, "Hastanın yara yerinde ameliyat sonrası enfeksiyon ve fıtık oluşabilirdi. Karın içi yapışma gibi problemler ortaya çıkabilirdi. Hasta tüm bu risklerden bu yöntemle kurtulmuş oldu. Yüksek teknoloji gerektiren bir yöntemdi, biz bunu hastanemizde gerçekleştirdik" diye konuştu.

Zehra Eksik ise ameliyatının riskli olduğunun belirtildiğini ifade ederek,

"Ameliyat gayet iyi geçti, ağrım kalmadı. Doktorumuza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Diğer Haberler
EN ÇOK OKUNANLAR
HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZ !
BEŞİKTAŞ
FENERBAHÇE
GALATASARAY
TRABZONSPOR
DİĞER
SİVASSPOR
GaziSOFT Php Profesyonel Haber Yazılımı